Input:

Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama

17.1.2019, , Izvor: Verlag Dashöfer

2019.01.1.1 Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama

Nives Baškiera, mag.iur.

Na zaposlenike u osnovnim i srednjim školama se primjenjuje Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama (NN 128/2017 ) te dopuna temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama ( NN 47/2018 ), a u nastavku će biti izložen sažeti prikaz odredbi kolektivnog ugovora.

1.RJEŠAVANJE SPOROVA I ŠTRAJK

U slučaju nastanka kolektivnog radnog spora koji bi mogao dovesti do štrajka, provest će se postupak mirenja prema Zakonu o radu, a spor se može iznijeti pred arbitražu. Ako u javnoj službi štrajk zakonom bude zabranjen, spor se povjerava arbitraži. Za vrijeme važenja ovoga Ugovora sindikati neće štrajkati radi pitanja koja su ovim Ugovorom uređena. Suzdržavanje od štrajka ne isključuje pravo na štrajk za druga neriješena pitanja te za slučaj spora oko izmjene ili dopune ovoga Ugovora. Štrajkom se ne smiju ugroziti prava na život, hitnu medicinsku pomoć i osobnu sigurnost, a poslodavci ne smiju sprječavati/ometati štrajk koji je organiziran u skladu sa zakonom i ovim Ugovorom.

Zbog sudjelovanja u štrajku organiziranom sukladno ovom Ugovoru, zaposlenici ne smiju biti stavljeni u nepovoljniji položaj.

2.RADNI ODNOSI

Za zasnivanje radnog odnosa za poslove u javnim službama raspisuje se javni natječaj osim u slučajevima predviđenim granskim kolektivnim ugovorima.

Prilikom sklapanja ugovora o radu može se ugovoriti probni rad, a zaposleniku koji nije zadovoljio na probnom radu, radni odnos prestaje otkazom.

Ugovor o radu može se zaključiti s pripravnikom koji se osposobljava za samostalni rad u zanimanju za koje se školovao. Pripravnički staž može trajati najviše 3 – 12 mjeseci, ovisno o radnom mjestu, međutim na zahtjev pripravnika, pripravnički staž se može skratiti za trećinu, ako poslodavac ocijeni da se pripravnik osposobio za samostalan rad i ako trajanje pripravničkog staža nije određeno posebnim propisom.

3. ODMORI I DOPUSTI

Odmor u tijeku rada za zaposlenika koji radi najmanje šest sati dnevno, traje najmanje 30 minuta dnevno, za maloljetnike najmanje 30 minuta neprekidno dok zaposlenik koji radi u turnusima od 12 sati, ima pravo na stanku od 60 minuta ili dva puta po 30 minuta. Vrijeme odmora ubraja se u radno vrijeme i ne može se odrediti u prva tri sata nakon početka radnoga vremena niti u zadnja dva sata prije završetka radnog vremena.

Između dva uzastopna radna dana zaposlenik ima pravo na odmor od najmanje 12 sati neprekidno. Zaposlenik ne smije raditi više od 16 sati neprekidno, osim u slučaju više sile ili potrebe hitne medicinske, socijalne, veterinarske i slične intervencije.

Zaposlenik ima pravo na tjedni odmor u trajanju od


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: